Collier 5 Light Chandelier
£870.00
Ex Tax: £725.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 875-952
Collier?s mid-century silhouette incorporates the best in retro simplicity. Cast knobs, hinges and stems in a Heritage Brass finish convey sleek elegance for a look that is at once modern and timeless.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel, Glass |
| Finish | Heritage Brass |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Rods Or Chain | 1525mm |
| Diameter | 685mm |
| Height | 779mm |
| Min Height | 932mm |
| Max Height | 2406mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27 |
| Number Of Lights | 5 |
| Wattage | 100w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318