Calvi Wall 215 Exterior Wall Light in Textured Black
£222.00
Ex Tax: £185.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 832-464
Exterior wall light.
Black finish with clear glass.
Uses a 60w (max) E27 lamp (excl).
IP23 rated.
Class I.
All of our exterior products are covered by a 3 year guarantee; however this does not apply to any that are installed within 5 miles of the coast or in a high salt environment.
| Specification | |
| Finish | Textured Black |
| Width | 150mm |
| Height | 280mm |
| Depth | 200mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E27/ES |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 42W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
| IP Rating | IP23 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318