Bagatelle 11 Light Chandelier in Antique Silver with Clear Heritage Crystal
£4,638.00
Ex Tax: £3,865.00
- Stock: Normally 3 to 4 Weeks
- Product Code: 1238E-48H
Available Options
Bagatelle: a dainty, playful musical composition; an ephemeral love affair. We offer a new interpretation of a classic lantern, a fanciful dance of crystal rosettes and drops around a sculptural crystal basket. Place it as a centerpiece in any room for a striking effect.
| Specification | |
| Finish | Antique Silver |
| Crystal/Glass Type | Heritage Crystal |
| Diameter | 673mm |
| Height | 622mm |
| Length | 673mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 11 |
| Wattage | 40W |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Manufacturer Ref. | Schonbek? - 1238E-48H |
| Core Part Number | 1238 |
| Product Weight | 10.35kg |
| Product Family | Bagatelle |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318
Weybridge Lights are the only Swarovski Lighting Authorised Partner in Surrey, we have a lovely selection of Swarovski Chandeliers on display in our showroom base in Weybridge, Surrey.
Swarovski delivers a diverse portfolio of unmatched quality, craftsmanship, and creativity that goes beyond the manufacturing of crystal. Founded in 1895 in Austria, Swarovski designs, manufactures, and markets high-quality crystals, genuine gemstones and created stones, and finished products such as jewellery, accessories, and lighting. Now run by the fifth generation of family members, Swarovski Crystal Business has a global reach with stores in around 170 countries.