Ainsley 2 Light Wall Light
£240.00
Ex Tax: £200.00
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 332-313
Ainsley?s traditional silhouette charms with distinctive details like retro modern turned cups. Cased opal glass shades are accented with an elegant trim ring as a finishing touch, and are further enhanced by the LED lamps.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel |
| Finish | Polished Chrome |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Width | 406mm |
| Height | 231mm |
| Depth | 206mm |
| Lamp Type | Mains Halogen |
| Lamp Cap Type | G9 |
| Number Of Lights | 2 |
| Wattage | 3.5w |
| Dimmable | Yes |
| Class | 2 - Double Insulated - No Earth Required |
| IP Rating | IP44 |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318