Abbey 1 Light Wall Light
£135.00
Ex Tax: £112.50
- Stock: Normally 3 to 7 days
- Product Code: 893-922
With influence from monasterial architecture, the elegant Abbey range is a classic transitional model which is suited to many styles of installation. Abbey includes mushroom pleated shades and is finished in a soft Silver Sand hand brushed finish.
| Specification | |
| Build Material | Mild Steel |
| Finish | Silver Sand |
| Guarantee | general 2 year guarantee |
| Width | 152mm |
| Height | 391mm |
| Depth | 264mm |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lamp Cap Type | E14 |
| Number Of Lights | 1 |
| Wattage | 60w |
| Lamps Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Class | 1 - Requires an Earth |
All delivery times are estimated, for up to date status on products please give us a call on 01932 820318